„Light“ produkty a hubnutí


obrázek „Light“ produkty a hubnutí
Mnoho žen se při redukčních dietách spoléhá na odlehčené, tzv. "light" výrobky. Tyto dietně se tvářící potraviny však vůbec nemusí být dietní. Označení „light" na obalu výrobku nás informuje o tom, že jde o výrobek s nižší energetickou hodnotou, a to cca o 30% nižší, než u běžného výrobku téhož druhu bez odlehčené úpravy.

V "light" verzi tak bývají mléčné výrobky, sýry, majonézy, dresinky, čokolády, sušenky, zmrzliny, džemy, různé nápoje, bonbóny a další potraviny.

Snížení kalorické hodnoty se u potravin bohužel nejčastěji dosahuje sníženým obsahem tuku nebo cukru. Mnohdy tak bývá přirozený tuk nahrazen množstvím umělých přísad, barviv a zahušťovadel, cukr bývá nahrazen umělými sladidly, která mohou mít negativní dopad na naše zdraví (hlavně děti by se měly vyhnout jejich konzumaci).

Nestačí věřit, že vaši postavu změní potraviny s označením "light" či "slim". Mnoho výrobců se takto snaží nalákat na svoje výrobky a konzumentům slibují krásnou štíhlou postavu. Hlavním problémem při hubnutí není tuk, ale nevhodné množství kalorií získaných z uhlovodanů, které jsou jednou z hlavních příčin obezity. Nenaleťte tedy zbytečně na triky výrobců a raději si pořádně prostudujte složení výrobku!

Výrobce není limitován v tom, jaký výrobek může magickým slůvkem "light" označit. Česká legislativa tento pojem nijak nedefinuje a light tedy pouze značí snížený obsah. Otázkou však zůstává, obsah čeho byl snížen? U některých výrobků jde o kalorie, jindy o tuk či cukr.

Pokud je na výrobku uvedeno:


  • snížený obsah energie - měl by být energetický obsah nižší než 41 kcal/100 g (170 kJ/100 g)
  • odtučněný výrobek – mělo by být tuku méně než 0,5 g na 100 g
  • nízkotučný výrobek – mělo by být tuku méně než 3 g/100 g

Nezapomeňte, že "light" výrobky mají nižší sytivost, tudíž máte tendenci jich sníst více, což v konečném důsledku znamená také vyšší příjem energie. To, že po konzumaci těchto potravin budete brzy pociťovat hlad, bývá způsobeno vysokým glykemickým indexem potravin. Tím, že je glykemický index vyšší, nezasytí vás tyto potraviny na tak dlouho.

Při hubnutí jsou proto vhodnější bílé jogurty, acidofilní mléka a kefíry s obsahem tuku do 3 %.

Nízký glykemický index mají naopak potraviny s vysokým obsahem vlákniny, například celozrnné pečivo, zelenina nebo luštěniny. Pokud tedy již hodinu poté, co jste snědli "light" jogurt máte hlad, sáhněte raději po zelenině či ovoci, než po dalším "light" jogurtu.

Ne všechno co je "light", je zároveň i zdravé. Důležité je, důkladně si přečíst údaje o složení výrobku. Dětem, zvláště pokud se nepotýkají s nadváhou, se "light" produkty nedoporučují vůbec.

To, že se vám nedaří hubnout, nemusí způsobovat pouze "light" potraviny, ale i špatné složení a rozložení vašeho jídelníčku. Vhodné je jíst 5x denně v menších porcích.


obrázek „Light“ produkty a hubnutí


mimi bazar dělící čára
mimi bazar dělící čára
těhotenství, porod a rodina
dělící čára
mimi bazar dělící čára
dělící čára

Výběr zboží z dětského bazaru
mimi bazar dělící čára
Naše porodnice
přehled porodnic v ČR, zajímavé články o těhotenství a porodu (úplný popis těhotenství týden po týdnu), seznamka pro maminky a těhotné ženy.

Naše antikoncepce
přehled všech druhů a metod antikoncepce - přirozené a hormonální metody, kondomy, nitroděložní tělíska, atd.

Radůzy recepty

Pěkný den - navigátor pro aktivní rodiny s malými dětmi

Outdoorové oblečení pro děti
mimi bazar dělící čára