dělící čára

Drbeme o dietách

Přidejte svůj názor na konkrétní zdravotní nebo redukční dietu, cvičení či pohybovou aktivitu do naší drbárny.

Poslední komentáře ...

>> Vstoupit do drbárny

Mentální anorexie


Co je to anorexie?


Anorexie je psychosomatická porucha. Je charakterizovaná úmyslným odmítáním stravy s cílem snižovat svoji tělesnou hmotnost.

Jde o nemoc, kdy člověk neustále přemáhá pocit hladu. Nemocní anorexií odmítají jídlo ne proto, že by neměli chuť a hlad, ale proto, že nechtějí jíst, aby nepřibrali.

Lidé, kteří trpí mentální anorexií si nikdy nepřipadají dostatečně štíhlí. Hladověním si postupně zvykají na snížený energetický příjem, na neustále prázdný talíř i žaludek, nevnímají své zapadlé břicho a vystupující kosti, často si nepovolí ani jedno normální jídlo bez toho, aniž by si ho zasloužili usilovným cvičením. Chtějí, aby jejich energetický příjem byl shodný s energetickým výdejem. Velice snadno se cítí přejedeni. Většina nemocných nemá ani reálnou představu o svém vlastním těle a domnívá se, že jejich tělo je silnější, než tomu tak ve skutečnosti je.

Obtíže a rizika způsobená anorexií


Anorexie podstatným způsobem narušuje osobní a společenský život nemocného člověka a narušuje jeho psychickou pohodu. Většina nemocných má pocit, že nedokáže zvládat svůj život tak, jak by chtěli a proto se soustředí na jedinou oblast, kterou může plně kontrolovat a ovládat - na svoje tělo. Potom bohužel vše co prožívá, co dělá, zda chodí do společnosti, závisí jen na tom, kolik právě váží a jak vypadá.

Lidé trpící anorexií se cítí často osamoceni, jsou smutní, mají pocity bezmoci a deprese. Mohou mít i sebevražedné sklony.

Důsledkem podvýživy a vyhublosti je citlivost na chlad, zácpa, chudokrevnost, častá unavenost organismu, pocity nevolnosti, které souvisí se zmenšením žaludku, řídnutí kostí, srdeční a jiné závažné zdravotní potíže.

Malé množství živin poškozuje játra, objevuje se spavost, křeče a svalová slabost. Velice často dochází k vypadávání vlasů, výraznému zhoršení pleti, vzniku zubních kazů a nárůstu ochlupení po celém těle. U dětí se může zpozdit puberta a zpomalit růst. Velmi častým projevem u dívek a žen je ztráta menstruace.

Hladovění a podvýživa jsou spojeny s velkými bolestmi a často bohužel končí i smrtí. Přibližně 95% lidí trpících touto poruchou příjmu potravy jsou ženy. Nejvíce jsou postiženy dívky v průběhu dospívání.

Příčiny anorexie


Mentální anorexie nejčastěji začíná ve věku mezi 14 - 18 lety života. Na jejím vzniku se podílí celá řada různých faktorů. Mezi nejvýznamnější patří reakce na určitou novou životní situaci, či událost v životě, se kterou se člověk nedokáže vyrovnat (rozvod rodičů, úmrtí, změna bydliště, přechod na jinou školu, rozchod s partnerem, atd.).

Dalšími významnými faktory mohou být nadváha, nerovnoměrné rozložení tuku v těle, tělesné změny spojené s dospíváním nebo vliv okolí (dieta v rodině, negativní komentáře tělesného vzhledu doma i ve škole, nároky na postavu kvůli sportu nebo modelingu, atd.).

Léčba anorexie


V případě anorexie se vždy raději obraťte na pomoc odborného lékaře - psychologa či psychiatra. Nejdůležitější je však samotná účast a snaha nemocného člověka se chtít vyléčit.

Vyléčit se z mentální anorexie znamená především začít jíst dostatečnou a vyváženou stravu, přibrat na tělesnou hmotnost, která odpovídá věku a tělesné výšce. Musí dojít k rozšíření jídelníčku a zvýšení energetického příjmu. Většina nemocných, kteří se rozhodli vyléčit, byla k tomu donucena až okolnostmi svého zdravotního nebo psychického stavu.


mimi bazar dělící čára
těhotenství, porod a rodina
dělící čára
mimi bazar dělící čára

Radůzy recepty

Pěkný den - navigátor pro aktivní rodiny s malými dětmi

Outdoorové oblečení pro děti
mimi bazar dělící čára