dělící čára

Drbeme o dietách

Přidejte svůj názor na konkrétní zdravotní nebo redukční dietu, cvičení či pohybovou aktivitu do naší drbárny.

Poslední komentáře ...

>> Vstoupit do drbárny

Plavání


Plavání je sport, který je v dnešní velice uspěchané době, velice vyhledávaný. Není časově příliš náročný, pokud nejsme vrcholoví plavci, tak není nutná přesná pravidelnost ve výkonu tohoto sportu a z pohledu lékařů je to téměř ideální sport pro naše tělo.

Plavání

Tento sport mohou vykonávat téměř všichni jedinci, a to bez omezení věkové hranice. Dnes se stále více a úspěšně prosazuje dokonce plavání batolat a i lidé v pokročilém věku nejsou výjimkou, ba naopak je plavání pro ně vhodné, jako určitý druh rehabilitace. Při plavání dochází jednak k zapojení všech svalů, ale i k přímému kontaktu mezi vodní hladinou a naším tělem, čímž dochází k harmonii těla i duše.

Vrátíme-li se trochu do historie, objevíme kořeny plavání již ve starověkém Řecku a Římě (sportovní plavání se zařadilo mezi olympijské disciplíny již na počátku 19. století).

Plavání nemá téměř žádné nevýhody, pokud tedy je plavecký bazén nebo prostor, ve které tuto aktivitu provádíme, pod dozorem školeného plavčíka a neplaveme zrovna v rybníce plném sínic a nebo jinak chemicky znečištěné vodě.

Při plavání se používají čtyři způsoby, jimiž se dá plavat:

  • prsa
  • kraul
  • znak
  • motýlek

Prsa jsou styl, kdy plavec plave na břiše (rukama i nohama zabírá do stran). Jedná se o nejpomalejší způsob plavání. Při prsou dochází k procvičování kyčlí.

Kraul je styl, při kterém se plavec pohybuje téměř vodorovně vzhledem k hladině (tak, aby nedocházelo k brždění), končetinami urychlujeme svůj pohyb. Jedná se o nejrychlejší způsob plavání. Při kraulu dochází k procvičování ramenních kloubů.

Znak je jediný styl, jenž se plave na zádech a především díky hladkému pohybu končetin zrychlujeme tempo.

Motýlek je nejmladším z plaveckých stylů, je to spojení stylu prsa a kraul. Dá se říci, že si vzal to nejlepší z těchto dvou plaveckých stylů. Po kraulu je druhým nejrychlejším stylem plavání.

Výhody plavání:

  • zapojení všech svalů celého těla (velice účinné na břišní svalstvo)
  • ideálním sportem pro osoby které trpí bolestmi kloubů (voda nadlehčuje = zátěž je minimální)
  • balzámem pro duši (při plavání jste jen vy a voda, soustředíte se jen na sebe, a tak má tělo možnost se celkově osvěžit a duševně posílit)
  • při pravidelném plavání, úbytek tuku, nárůst svalové hmoty

Přestože je plavání fyzicky velice náročné (voda nám proti vzduchu klade mnohem větší odpor), jedná se o velmi příjemný a relaxační sport.

Při pravidelném plavání se zvyšuje fyzická kondice a jste tak následně schopni navyšovat délky svých plaveckých tratí (za 30min plavání v průměru spálíte okolo 350 - 360 kalorií).


mimi bazar dělící čára
těhotenství, porod a rodina
dělící čára

Výběr zboží z dětského bazaru
mimi bazar dělící čára

Radůzy recepty

Pěkný den - navigátor pro aktivní rodiny s malými dětmi

Outdoorové oblečení pro děti
mimi bazar dělící čára