Pozor na nebezpečné plísně


obrázek Pozor na nebezpečné plísně
Plísně se s oblibou zabydlují ve špatně větratelných, či málo obydlených vlhkých domech. Ke svému životu nepotřebují světlo, stačí jim pouze vlhkost, nejvíce jim vyhovuje teplota mezi 18 – 28 stupňů Celsia. V domácnostech se s nimi setkáváme ponejvíce v koupelně kolem vany, pračky, sušičky prádla nebo ve sprchovém koutě. V kuchyni, kde se sráží vlhkost z vaření, je můžeme najít okolo myčky nádobí, za okenními rámy, či pod tapetami. Můžeme se s nimi setkat ale i na málo větraných zasklených lodžiích nebo v hlíně pokojových rostlin.

Plísní existují stovky, ale jen asi deset druhů z nich způsobuje vážné zdravotní problémy. Často působí nenápadně a skrytě. Mnohdy až po roce nebo ještě po delší době dochází ke zdravotním problémům, jako jsou nemoci dýchacího systému, zánět průdušek.

Plísněmi jsou nejvíce ohroženy malé děti, těhotné ženy, lidé s porušenou imunitou a starší nemocní lidé. Jejich imunitní systém nedokáže nebezpečné látky obsažené ve vzduchu odmítnout a ty se pak dostávají do plic, kde způsobují rozsáhlý zánět, což vede až k astmatu. V horším případě se tato houba může v těle rozrůst i do jiných orgánů a narušit jejich správnou funkci, což může být i smrtelně nebezpečné.

Mezi nejčastější průvodní příznaky ohrožení plísněmi patří:


  • bolesti hlavy
  • dlouhodobá únava
  • nevolnost
  • kašel
  • podráždění sliznice v krku a kůže
  • podrážděné oči

I když se dobře fungující imunitní systém většinou s výtrusy plísní sám vypořádá, snaží se zbavit těchto nebezpečných látek kýcháním nebo kašláním, není vhodné podcenit žádný z průvodních znaků a naopak pokud možno co nejrychleji odhalit příčinu zdravotních potíží!


obrázek Pozor na nebezpečné plísně


mimi bazar dělící čára
mimi bazar dělící čára
těhotenství, porod a rodina
dělící čára
mimi bazar dělící čára
dělící čára

Výběr zboží z dětského bazaru
mimi bazar dělící čára
Naše porodnice
přehled porodnic v ČR, zajímavé články o těhotenství a porodu (úplný popis těhotenství týden po týdnu), seznamka pro maminky a těhotné ženy.

Naše antikoncepce
přehled všech druhů a metod antikoncepce - přirozené a hormonální metody, kondomy, nitroděložní tělíska, atd.

Radůzy recepty

Pěkný den - navigátor pro aktivní rodiny s malými dětmi

Outdoorové oblečení pro děti
mimi bazar dělící čára