Naše mimi - vše o stavebnici LEGO

Britská asociace hraček zvolila v roce 2000 stavebnici LEGO "Hračkou století"!


LEGO je stavebnice, která obsahuje díly různých tvarů a barev, minifigurky a spousty dalších dílků, z nichž lze postavit model téměř čehokoli (vlaky, domy, letouny, auta, hrady a zámky, vesmírná plavidla a funkční roboty) a v jakékoliv velikosti.

Je to stavebnice určená pro všechny věkové kategorie. Od LEGO BABY (pro ty nejmenší - více se dozvíte na této speciální stránce nazvané LEGO Duplo) až po LEGO TECHNIK (pro náročné s možností napojení i na váš počítač).

LEGO vesmír

Stručná historie firmy

V roce 1932 zakládá Ole Kirk Christiansen v dánském městečku Billund firmu na výrobu dřevěných hraček.

V roce 1934 dostává společnost a její produkty jméno LEGO, složené z dánských slov LEg a GOdt (dobře si hrát).

V roce 1947 Ole Kirk a jeho syn Godfred, který v továrně pracoval již od svých 12 letech, kupují zařízení na výrobu plastových hraček.

V roce 1949 začaly továrnu opouštět automaticky spojitelné kostky. Tyto kostky vyrobené z celuloidu byly podobné dřevěným, ale měly výstupek, aby držely pohromadě. Prodej byl však slabý, prodejci zboží vraceli, nedokázaly vytlačit tradiční dřevěné kostky.

V roce 1953 plastické hračky ovládají výrobní program z celé poloviny výroby.

V roce 1954 byla 1. května zaregistrována ochranná známka LEGO. Kostky však měly ještě hodně nedostatků technického rázu, zaklapávání jednotlivých kostek bylo dost omezené, proto byly přepracovány do podoby, jak je známe dnes.

V roce 1960 byla při požáru zničena továrna na dřevěné hračky. Firma LEGO definitivně obrací svoji výrobu jedním směrem, a to na výrobu plastických hraček.

V roce 1968 byl 7. června otevřen první Legoland v Billundu.

V roce 1978 začala výroba minifigurek LEGO s pohyblivými končetinami, čímž se stavebnice stává mnohem kreativnější.

V roce 1980 odstartoval nový program pro malé děti. Vzniká větší kostka nazvaná - LEGO Duplo.

V roce 1983 byla na trh uvedena nová řada LEGO Baby a s ní i nové pohyblivé figurky pro LEGO Duplo.

V roce 1987 spuštěn prodej LEGO kostek v evropských zemích.

V roce 1996 se otvírá ve Velké Británii nový Legoland ve Windsoru o rozloze 120 000 m2. Společnost LEGO vstupuje na Internet - www.lego.com.

V roce 1999 se v jižní Californii v Carlsbad otevírá v březnu již třetí Legoland.

V roce 2000 Britská asociace hraček jmenovala LEGO kostku "Hračkou století".

V roce 2001 LEGO My World (můj svět) přijalo důležitou cenu v Německu za nejlepší výchovný software na výstavě knih ve Frankfurtu.

V roce 2002 LEGO DUPLO bylo přejmenováno na LEGO EXPLORE. Tato příšerná chyba byla záhy napravena a DUPLO je nyní opět DUPLO. V květnu byl otevřen na rozloze cca 13 hektarů Legoland v Německu u městečka Günzburg.

V roce 2003 byly kvůli finančnímu schodku provedeny organizační změny, vrátil se Kjeld Kirk Christiansen, vnuk Ole Kirka Christiansena, aby měl větší kontrolu nad denním chodem LEGO Grup. LEGO minifigurky slaví 25. narozeniny. Rekordní počet návštěvníku LEGOLANDu Billund byl opět zlomen. Za vstup do parku během sezóny zaplatilo 1,63 milionu lidí.

V roce 2004 byly zavedeny nové barvy (šedá, tmavě šedá, tmavě hnědá). Také se objevily nové barvy hlaviček minifigurek. Přibyla růžová, která se objevuje v setech Star Wars, Harry Potter, Racers Ferrari, Batman a Spiderman.

V roce 2005 opět začíná série CITY.

stavebnice LEGO - klikněte pro zvětšení stavebnice LEGO - klikněte pro zvětšení

stavebnice LEGO - klikněte pro zvětšení stavebnice LEGO - klikněte pro zvětšení

LEGO a svět

Výroba kostek LEGO je doslova nadnárodní záležitostí. Vyrábí se v Dánském království, ve Švýcarsku, USA, Jižní Koreji, ale i u nás v Kladně. Celkový roční objem vyrobených kostek představuje zhruba dvacet miliard kusů.

LEGO není jen hračka, která prošla dlouholetým vývojem a nabrala na své poutavosti a kouzlu, je to i nástroj k rozvoji osobnosti a kreativity každého jedince; obzvláště dětí!

LEGO zaujme malé i velké, mladé i starší, je to dárek, který vždy potěší, udělá radost.

A dobrá rada nakonec: "Kdo si hraje, nezlobí", takže hurá na nákupy!

LEGO a zábavné parky LEGOLANDY

Od roku 1968 k LEGU patří i zábavné rodinné parky LEGOLANDy, jejichž věhlas se dá srovnávat se známostí a oblibou samotné stavebnice LEGO. Více informací o LEGOLANDech (jako je např. legoland v Günzburgu v Německu) včetně ukázkových fotek najdete zde.

LEGOLAND vodní jízda

LEGO a Našemimi.cz

Prodáváte nebo sháníte některou ze stavebnic LEGO? Zkuste své štěstí v našem dětském bazaru Naše mimi - www.nasemimi.cz, který se mimo jiné specializuje i na dětské značkové hračky, mezi které LEGO bezesporu patří.

Navštivte sekce: LEGO, MATTEL, DISNEY, BARBIE, apod.

Pokud vás zajímá historie slavné panenky Barbie nebo hledáte odkazy na nějaké fanouškovské české stránky, tak klikněte zde.

www.nasemimi.cz
ŽÁDNÉ POPLATKY, REGISTRACE ZDARMA !!!
mimi bazar dělící čára
mimi bazar dělící čára
těhotenství, porod a rodina
dělící čára
mimi bazar dělící čára
dělící čára

Výběr zboží z dětského bazaru
mimi bazar dělící čára
Naše porodnice
přehled porodnic v ČR, zajímavé články o těhotenství a porodu (úplný popis těhotenství týden po týdnu), seznamka pro maminky a těhotné ženy.

Naše antikoncepce
přehled všech druhů a metod antikoncepce - přirozené a hormonální metody, kondomy, nitroděložní tělíska, atd.

Radůzy recepty

Pěkný den - navigátor pro aktivní rodiny s malými dětmi

Outdoorové oblečení pro děti
mimi bazar dělící čára