dělící čára

Drbeme o dietách

Přidejte svůj názor na konkrétní zdravotní nebo redukční dietu, cvičení či pohybovou aktivitu do naší drbárny.

Poslední komentáře ...

>> Vstoupit do drbárny

Bezlepková dieta – celiakální sprue - celiakie


Celiakální sprue (dále jen CS) je označení pro onemocnění dětí i dospělých vyvolané nesnášenlivostí lepku.

Lepek je bílkovinný komplex, jenž je obsažený v povrchové části obilných zrn. Lepek vyvolává u geneticky vnímavých jedinců nepřiměřenou reakci imunitního systému v podobě trvalé tvorby autoprotilátek.

Hlavním projevem jsou zánětlivé změny sliznice tenkého střeva s průjmy, váhovým úbytkem, chudokrevností a mnohdy až celkovou poruchou somatického i psychického vývoje.

Bezlepková dieta


Není-li z potravy jedinců s CS lepek trvale a úplně vyloučen, dochází k vyčerpání imunitního systému a onemocnění postihuje i další orgány, čímž se přidruží další choroby, z nichž většina může být životu nebezpečná.

Dodržování bezlepkové diety obyčejně v krátké době potlačí projevy této nemoci a uvede imunitní systém do normálu.

Celiakální sprue je onemocnění celosvětového rozsahu a v dnešní době zatím nelze tuto nemoc vyléčit. Proto musí lidé s projevy CS dodržovat bezlepkovou dietu neustále - celoživotně.

Alergie na lepek


U některých jedinců může dojít po požití lepku k nepříznivým reakcím (alergiím), které se projevují nevolností, nadýmáním až křečemi v trávicím traktu, jsou často doprovázeny průjmy a únavou, mnohdy se přidá i bolest kloubů. Přitom tito lidé nemají poškození sliznice tenkého střeva, což je typickým projevem CS.

Nejedná se tedy o diagnózu celiakie. K odstranění těchto potíží je také třeba vyloučit lepek ze stravy, ale na rozdíl od celiakie je nepatrné množství lepku tolerováno.

Přesnou diagnózu, zda se jedná o celiakii nebo alergii na lepek, musí vždy určit lékař, který následně určí i rozsah bezlepkové diety.


mimi bazar dělící čára
těhotenství, porod a rodina
dělící čára

Výběr zboží z dětského bazaru
mimi bazar dělící čára

Radůzy recepty

Pěkný den - navigátor pro aktivní rodiny s malými dětmi

Outdoorové oblečení pro děti
mimi bazar dělící čára