Veš dětská


obrázek Veš dětská
Tyto nenápadné drobné cizopasníky měl alespoň jednou v životě snad každý z nás. Nesnesitelně svědící pokožka hlavy nahání odpor a hrůzu jen při pouhém pomyšlení.

Zavšivení bývá převážně problémem dětských kolektivů, jelikož tento hmyz se přenáší při těsném kontaktu vlasů, což je hlavně u dětí velice časté. Dochází k tomu například při půjčování čepic, hřebenů, ale i při různých hrách a ve školních lavicích.

Napadení pokožky vší dětskou se označuje názvem pelikulóza a jedná se o infekční onemocnění. Poslední dobou vší přibývá, jelikož jsou stále odolnější vůči speciálním šamponům, jenž se za tímto účelem vyrábí. Dostat cizopasníka z hustých, dlouhých vlasů děvčátek není jednoduché.

Rozpoznat zavšivení je jednoduché, alarmujícím signálem je svědění kůže hlavy. Pokud následně pozorně nahlédnete do vlasů, uvidíte pouhým okem hnidy, které jsou přichyceny na vlasech v blízkosti pokožky.

VEŠ DĚTSKÁ


Nejčastěji se vši uhnízdí za ušima a v zátylku, kde je kůže hlavy nejteplejší. U kořínku vlasů můžete vidět rozškrábaná místa, boláky a najdete tam i lezoucí parazity.

V případě, že objevíte u vašeho dítěte ve vlasech hnidy, neberte to jako tragédii. V žádném případě dítě neposílejte do kolektivu a ihned začněte s pečlivým odvšivováním. Speciální přípravky na odvšivení najdete v lékárnách, kde vám rádi poradí.

S růstem vlasů se hnidy vzdalují od kůže, takže hnidy vzdálené více než 0,5 - 1 cm od pokožky jsou již vylíhlé nebo mrtvé. Zůstávají však pevně přilepené na vlasech a s nimi odrůstají. Podle toho můžete určit, zda je zavšivení aktuální nebo jde jen o zbytky po proběhlém a zlikvidovaném zamoření.

O problému informujte učitele, kteří upozorní ostatní rodiče. Nemějte obavy, není to žádná ostuda, chytit veš dětskou může každý. I vaše dítě v tomto směru poučte, aby nemělo strach, že se mu budou ostatní děti vysmívat.

Související odkazy:
Hubíme mravence
Jak vyzrát na moly

obrázek Veš dětská


mimi bazar dělící čára
mimi bazar dělící čára
těhotenství, porod a rodina
dělící čára
mimi bazar dělící čára
dělící čára

Výběr zboží z dětského bazaru
mimi bazar dělící čára
Naše porodnice
přehled porodnic v ČR, zajímavé články o těhotenství a porodu (úplný popis těhotenství týden po týdnu), seznamka pro maminky a těhotné ženy.

Naše antikoncepce
přehled všech druhů a metod antikoncepce - přirozené a hormonální metody, kondomy, nitroděložní tělíska, atd.

Radůzy recepty

Pěkný den - navigátor pro aktivní rodiny s malými dětmi

Outdoorové oblečení pro děti
mimi bazar dělící čára