dělící čára

Drbeme o dietách

Přidejte svůj názor na konkrétní zdravotní nebo redukční dietu, cvičení či pohybovou aktivitu do naší drbárny.

Poslední komentáře ...

>> Vstoupit do drbárny

Mentální bulimie


Co je to bulimie a její nebezpečí


Bulimie je psychosomatická porucha. Je charakterizovaná opakujícími se záchvaty přejídání, spojenými s kontrolou tělesné hmotnosti spočívající v úmyslném vyvrhování potravy, vyvoláváním průjmu projímadly, užíváním anorektik nebo jiných látek na hubnutí.

Lidé postiženi mentální bulimií si uvědomují ztrátu kontroly nad svým stravováním. Přejídají se ale stále častěji a hned poté aplikují z pocitu viny drastické diety, přehnané cvičení, zvracení, hladovění, chtějí se zkonzumovaných potravin co nejrychleji zbavit.

Mentální bulimie je tak zdraví i životu velice nebezpečná.

Obtíže a rizika způsobená bulimií


Bulimie podstatným způsobem narušuje osobní a společenský život nemocného člověka a narušuje i jeho psychickou pohodu.

Všichni nemocní poruchou příjmu potravin vedou totiž neustálý boj mezi životem a hladem, stávají se velice přecitlivělí, podráždění a mívají kolísání nálady. Často je provázejí pocity viny, selhání a deprese. Deprese jsou většinou spojeny s obavami o postavu a tělesnou hmotnost.

Důsledkem vyhublosti je citlivost na chlad, oslabený krevní oběh, častá unavenost organismu a také řídnutí kostí. Přejídání zase vyvolává nepříjemný pocit plnosti a nadmutosti a tím se často objevuje plynatost, zácpa, průjem a pocity nevolnosti. Velice nebezpečným následkem zvracení a průjmu (vyvolaného projímadly) je narušení rovnováhy tělesných tekutin a solí, což ve značné míře ohrožuje srdce a ledviny.

Příčiny bulimie


Na vzniku mentální bulimie se podílí celá řada různých faktorů. Mezi nejvýznamnější patří výskyt nepříznivé životní situace (rozchod s partnerem, úmrtí, nemoc, ztráta zaměstnání), nedostatek sebevědomí a problémy v rodině. Dalšími faktory mohou být nadváha, nerovnoměrné rozložení tuku v těle, tělesné změny spojené s dospíváním a těhotenstvím nebo vliv okolí (nároky na postavu u sportovců, držení diet v rodině nebo mezi kamarády, přísnější požadavky partnera na postavu, atd.).

Léčba bulimie


Při léčbě bulimie je potřeba nejen odborné pomoci psychologa či psychiatra, ale především samotná účast a snaha nemocného člověka chtít se vyléčit.

K překonání bulimie je potřeba hlavně naprosto změnit stravovací návyky, je potřeba si povolit jídlo, vzdát se diet a nutkání za každou cenu zhubnout a začít normálně jíst.


mimi bazar dělící čára
těhotenství, porod a rodina
dělící čára
mimi bazar dělící čára

Radůzy recepty

Pěkný den - navigátor pro aktivní rodiny s malými dětmi

Outdoorové oblečení pro děti
mimi bazar dělící čára