Vyšetření kyčlí u novorozenců

Zpět na přehled diskuzí

VLOŽENÍ NOVÉHO PŘÍSPĚVKU:

Diskuzní příspěvek může vložit pouze registrovaný (registrační formulář) a aktivně přihlášený uživatel (přihlásit se).
nosítko manduca
Nám bylo doporučeno nosit, tak jsme pořídili manducu a zachvíli bylo vše v pořádku. Přečetla jsem si i pár článků na www.manduca.cz je tam spousta rad a nápadů. Malou nosím do dnes je to fajn pro nás obě a navíc mám volné ruce a zvládám za den hodně věcí
AlcaVal (ID: 28513)   osobní profil
14.01.2016 12:17:27

trakční léčba
Zdravím všechny maminky, které hledají nějaké informace o léčbě vrozeného vykloubení kyčelního kloubu. Mám roční dcerku, která musela podstoupit trakční léčbu a následnou dlouhodobou fixaci v sádře. Vzhledem k naprosté absenci informací od lékařů či sester bych tehdy ocenila, kdyby mě na některé věci někdo připravil, nebo poradil, jak o takto zasadrované miminko pečovat. Takže pokud vás tahle nepříjemnost čeká a řešíte jak například bezpečně přepravovat "sadrového trpaslíka" v autě, jak co nejlépe zamezit znečistění sádry nebo co se dá na to obléct, tak napište, ráda se o své zkušenosti podělím. Nevěšte hlavu, přežít se to dá :-). Ahoj, Lenkakohoutkovalenka@seznam.cz
Kroupík (ID: 12328)   osobní profil
28.10.2009 22:13:06

Kyčle
Zdravím Vás všechny maminky!!! Já jsem jako malé miminko měla veliké problémy s kyčlemi, které trvaly ješte i po mém roce. Vůbec jsem si ale nepřipouštěla, že by to moje dítě mělo mít taky. Náš Martínek měl však také problémy s kyčlemi...Museli jsme chodit na častější kontroly a balit na široko. Neměl vyvinutá jádra. Paní doktorka je naštěstí strašně příjemná, hodná, velice to umí s malými dětmi, pěkně vše vysvětlila, zbavila mě mého strachu a obav, jestli vše dobře dopadne. Musím říci, že jako každá maminka se bojí o své dítě tak i já jsem z toho byla špatná, ale když jsem viděla některá miminka jak mají zkřivené nožičky, nemohou otočit pořádně hlavičkou na jednu stranu, nejdou jim dát nožičky úplně od sebe, jak s nimi musí jejich maminky poctivě a často cvičit ( často to muselo být i bolestivé)...tak jsem si připadala jako sobec, protože to co jsme měli my byla proti tomu jen maličkost. Malý měl zakázáno do osmi měsíců zatěžovat nožičky, takže začal chodit až kolem roku.Teď už je v pořádku a je to malý diblík. Přeji všem maminkám ať jsou trpělivé při cvičení, ať opravdu balí naširoko když je potřeba...vše se potom promítne na zdravotním stavu Vašeho drobečka. Stojí to za to!! Přeji Vám hodně zdravíčka a doufám, že i já si budu moci přečíst nějaký příspěvek dalších maminek...Určitě to člověka potěší když ví, že v tom není sám, když Vám může nějaká ta rada pomoci. Ahoj. Martina
recmi (ID: 1003)   osobní profil
14.04.2008 12:32:58

Zdravé kyčle u novorozenců
Preventivní vyšetření správného postavení kyčle je jedním ze zákona daných vyšetření v našem státě. Každé nově narozené miminko podléhá tomuto povinnému vyšetření.
Především ve Střední Evropě se rodí poměrně vysoké procento dětí s nevyvinutými kyčelními klouby nebo špatným posazením kloubní hlavice vůči kloubní jamce.

Kvůli dalšímu zdravému vývoji dítěte je proto velice důležité, aby se tyto jevy včas odhalily, aby se jim věnovala náležitá pozornost, správná léčba. To vše může zabránit pozdějším poruchám hybnosti kloubů, jenž by mohlo nakonec skončit i artrózou v útlém věku.

Vyšetření novorozenců se provádí ultrazvukem obvykle ještě v porodnici, dále pak následuje kontrola mezi 2-3 týdnem věku. V této době se kyčle vyšetřují také ultrazvukem. Dále následují minimálně dvě kontroly. V 6ti týdnech a ve 3 měsících. Dříve se i takto malé děti vyšetřovaly rentgenem. Ultrazvuk je však mnohem šetrnější metoda, která nezatěžuje vyvíjející se organismus rentgenovým zářením.

V případě, že dítě má špatné postavení v kyčelním kloubu nebo je na něj alespoň podezření, odborný lékař – ortoped, doporučí balit dítě „na široko“ tzn. , že dvě látkové pleny se poskládají na třetiny a potom na polovinu tak, aby vznikl látkový pruh široký asi 15-20cm. Ten se vloží do plenkových kalhotek přes klasickou plenu.

Ortoped vždy při kontrolních vyšetřeních sdělí výsledky, poradí a určí další postup léčby.

Dalšími pomůckami, které pomáhají správnému vývoji kyčlí jsou třmínky a nebo speciální peřinka. V tomto případě je dítě sledováno delší dobu, a to minimálně do 6.-9. měsíce. Tyto pomůcky se používají při vážnějším výskytu vad. Jedná se o postavení kloubní hlavičky na okraji jamky, na který se tlačí, a tím se i deformuje a následně bolí nebo jde o úplnou ztrátu kontaktu hlavičky kloubu s jamkou. Takové stavy jsou většinou součástí vrozených syndromů a vad.

Každé toto léčení kloubů vyžaduje především dobrou spolupráci odborných lékařů a rodičů a zároveň i vzájemné pochopení nutnosti léčby a trpělivost.
SPRÁVCE DISKUZE
03.04.2008 12:09:30

VLOŽENÍ NOVÉHO PŘÍSPĚVKU:

Diskuzní příspěvek může vložit pouze registrovaný (registrační formulář) a aktivně přihlášený uživatel (přihlásit se).

mimi bazar dělící čára
mimi bazar dělící čára
těhotenství, porod a rodina
dělící čára
mimi bazar dělící čára
dělící čára

Výběr zboží z dětského bazaru




mimi bazar dělící čára
Naše porodnice
přehled porodnic v ČR, zajímavé články o těhotenství a porodu (úplný popis těhotenství týden po týdnu), seznamka pro maminky a těhotné ženy.

Naše antikoncepce
přehled všech druhů a metod antikoncepce - přirozené a hormonální metody, kondomy, nitroděložní tělíska, atd.

Radůzy recepty

Pěkný den - navigátor pro aktivní rodiny s malými dětmi

Outdoorové oblečení pro děti
mimi bazar dělící čára