Vidím, že tu je další téma, které se i mně momentálně týká, takže se ráda zapojím.
Z vlastní zkušenosti můžu říct, že výběr autosedačky byl u nás doma mnohem méně náročný a ne tak dlouhý, jako byl třeba nákup kočárku
( o tom se mi zdá ještě teď).
Skořápku jsme podědili po dětech od sestřenice. Byla sice z druhé ruky, ale nebyla nijak mechanicky poškozená, takže zajistila stejné bezpečí pro našeho Martínka, jako kdyby jsme si koupili autosedačku novou.Byla od firmy CHICCO.
Prcek v ní jezdil docela často, dokonce i 1x za měsíc delší trasy z Východních do Jižních Čech za babičkou a dědečkem. Využili jsme ji tedy plně. Nikomu ji nebudeme dávat, ani prodávat, ale necháme si ji pro další miminko, ať už bude naše nebo někoho jiného z rodiny.
Když už z ní prckovi koukala hlavička, poohlíželi jsme se po sedačce kategorie II. Naštěstí nám poradil kamarád, který už autosedačku pro svého syna kupoval ( na trhu je fakt strašně velké množství druhů a typů autosedaček).
Koupili jsme tedy stejný typ jako on, jen v jiné barvě.Jedná se o velice kvalitní autosedačku od firmy s dlouhodobou tradicí STORCHENMUHLE a nemůžeme si ji vynachválit.
Snad jsem trochu usnadnila rozhodování těm, jenž nákup plánují a těším se na názor i Vás ostatních.
Martina
Širokou nabídku dětských použitých, ale i nových autosedaček najdete na http://www.nasemimi.cz v sekci "Přeprava dětí", ale i na sesterských stránkách http://www.naseporodnice.cz
* Výběr autosedačky
* Instalace dětské autosedačky
Pohled odborníka
Při cestování automobilem je důležité, abyste svoje dítě chránili a zajistili jeho bezpečnou jízdu. To zajistíte používáním dětské autosedačky. Otázkou zůstává, jakou sedačku vybrat.
Tento článek by Vám mohl pomoci při jejím výběru, nákupu a instalaci.
Pokud je v automobilu autosedačka řádně připevněna a dítě je v ní pečlivě připoutané, tak je vše v pořádku, neboť opravdu nebezpečná a špatná autosedačka už na našem trhu neexistuje.
Při umisťování autosedačky do vozu se vždy řiďte pokyny na přiloženém návodu. Před každou jízdou se přesvědčte, že je sedačka umístěna správně. Pokud tomu tak je, nedá se s ní téměř pohnout. Potom se přesvědčte, zda je dítě správně připoutané, že popruhy těsně přiléhají k tělu, že neproklouzne pod pásy a že pásy nevedou přes krk.
Autosedačky se kupují podle váhy a výšky dítěte. Sedačka musí být navíc technicky a tvarově vhodná do Vašeho automobilu. To poznáte podle zkušební značky, která je na ni umístěna. Na zkušební značce je také údaj o možnostech použití. Jestliže je tam uvedeno UNIVERSAL, tak je autosedačka vhodná pro všechny typy vozidel. Přesto ji před nákupem ve svém voze raději vyzkoušejte, zjistíte při tom i jak moc obtížná je její instalace.
V současnosti je mnoho automobilů vybaveno úchytkami pro tzv. ISOFIX. Isofix je inteligentní systém poutání dětských sedaček. Ve vozidle je již připraven systém upevnění přímo od výrobce, který umožní jednoduché vsunutí spojovacích dílů sedačky do dvou zámků na sedadle. Pak je sedačka pevně a bezpečně připevněna. Výhodou tohoto systému je, že se dokupují pouze větší sedačky v jednotlivých po sobě jdoucích kategoriích ( od jednoho výrobce), protože všechny jdou na základnu dokonale upevnit.
Autosedačky jsou rozděleny do čtyř skupin, které odpovídají určité váhové kategorii.
Kategorie 0 ( 0-13kg) je první skupinou. Jde o nejmenší autosedačky tzv. "skořápky" nebo "vajíčka"..Používají se od narození dítěte až do váhy zhruba 13kg, což je asi do jednoho roku. Většina maminek může potvrdit, že dítě většinou už kolem 9-10 měsíce sedačku přerůstá a jeho hlavička tak ze sedačky vykukuje, což ohrožuje bezpečnost dítěte. Každé miminko ale roste jinak. Tyto sedačky jsou lehké, mají různě otočná madla. Spodní části sedačky jsou zaoblené a tak je můžeme využít i k houpání nebo jako lehátko ke krmení. Upevňují se často proti směru jízdy. Mohou se upevnit i na sedadlo spolujezdce,
( musí být ale vypnuté airbagy) nebo na zadní sedadlo. Pokud airbagy nejdou vypnout nikdy tam sedačku neumisťujeme.
Děti ze sedačky kategorie 0 poměrně rychle vyrůstají a rodiče musí pořídit autosedačku kategorie I. Může se stát, že dítě má ještě nízkou váhu a třeba není schopno samo sedět, proto volíme sedačku s dobrým sklonem aby se páteř příliš nenamáhala dlouhodobým přímým sezením.
Sedačky kategorie I ( 9-18kg) jsou určeny batolatům až dětem v prvním roce mateřské školky. V této skupině máte na výběr mezi těmito systémy:
Systém k upevnění proti směru jízdy- velmi vysoké ochranné působené při čelním nárazu.
Systém upevnění pětibodovým pásem- v těchto autosedačkách jsou děti upoutány k sezení popruhovým systémem autosedačky a pro děti jsou skutečně pohodlné.
Systém se záchytným tělesem- dítě je chráněno při nejčastějších srážkách čelních a bočních. Fyzikální síly, které působí na dítě při nehodě, se tak rovnoměrně rozloží na celou zádovou oblast.
Sedačky kategorie II počítají s hmotností 9-36kg. Sedačky jsou většinou vybaveny polohováním sklonu, dá se měnit i šíře bočnic. Dítě se poutá většinou opět pětibodovým pásem a sedačka mívá výškově nastavitelnou hlavovou opěru.
Sedačky kategorie III jsou určeny pro nejstarší děti zhruba od 6 let a s váhou 15-36kg. Sedačky mají nastavitelnou výšku hlavové opěry, ale už nemají polohování. Jsou prostorné, lehké a snadno přenosné.
Je-li dítě vyšší než 150 cm nebo má vyšší hmotnost než 36kg, autosedačku už mít nemusí. Platí to i pro dítě, které má třeba 140 cm, ale váží 40 kg, nebo pro vyšší ale vážící méně. Dítě musí splnit jeden ze dvou daných limitů. aby mohlo používat jen standardní bezpečnostní pásy.
Co na zkušební značce na autosedačce musí být:
- jméno výrobce a jméno produktu
- označení Universal znamená, že autosedačka je použitelná téměř v každém autě
-9-25kg udává váhové rozpětí a rozsah použití
- E8 v kroužku je zkušební symbol a kód země ( E8 je ČR, E 4 je Itálie, E1 je Německo..)
- na sedačce vždy hledejte označení ECE 44/03 nebo EC 44/04
Co máte dělat při koupi autosedačky?
-Rozhodně nakupujte tam, kde mají široký výběr velikostí a typů autosedaček
-Nikdy nevybírejte jen podle vzhledu, autosedačka musí odpovídat váze a velikosti dítěte
-Dítě do sedačky posaďte. Zjistíte, zda se mu sedí dobře, opěrka nesmí mít příliš kolmý sklon. Sedačka nesmí být příliš úzká, v zimě je dítě přece jen více oblečené.
-Pro malé děti je výhodnější polohovatelná sedačka.
-Měli byste mít možnost vyzkoušet, jak se sedačka připevňuje a vyjímá. Každé auto má přece jen trochu jiný rozměr a manipulace s autosedačkou by neměla být příliš namáhavá a složitá. Zároveň zkouškou zjistíte, zda na sedadle v autě sedí a dá se dobře a pevně upevnit.
Snad jsme Vám moc nezamotali hlavu, ale spíš poradili, což bylo záměrem tohoto článku.
Přejeme dobrý nákup!
SPRÁVCE DISKUZE
10.09.2007 09:37:54